Jak podnieść wydajność instalacji produkcji mieszanek?

Mieszanie ciągłe a porcjowe

Homogenizacja jest istotnym elementem procesu produkcji mieszanek sypkich i można ją zrealizować w sposób porcjowy albo ciągły. Mieszanie porcjowe jest proste w realizacji, daje kontrolę nad efektami, ale wielokrotnie zmniejsza wydajność całej instalacji. Mieszanie ciągłe jest trudne na etapie inżynieringu, daje za to duże oszczędności na poziomie eksploatacji, inwestycji i miejsca.

Poniżej porównanie dla tych samych parametrów urządzeń towarzyszących – dla uproszczenia zakładamy, że dozowanie jest realizowane równolegle na podajnikach:

mieszanie porcjowemieszanie ciągłe
porcja1  –m3
czas mieszania1  –min
wydajność przenośników podających5050m3/h
czas sekwencji3,4  –min
wydajność linii17,6550m3/h

 

Jak widać, nawet dla krótkiego czasu mieszania (1 minuta) wydajność linii porcjowej jest 2,8 razy mniejsza niż ciągłej. W dodatku można osiągnąć mniejsze zużycie energii poprzez połączenie funkcji transportu i homogenizacji oraz zmniejszenie ilości miejsca potrzebnego na instalację.

Podstawowa trudność związana z prawidłowym zaprojektowaniem mieszalników przeznaczonych do pracy ciągłej polega na indywidualnym doborze parametrów ich pracy do materiałów  i procesu. Symulacje metodą elementów dyskretnych (DEM), w których się specjalizujemy, dają możliwość przewidzenia sposobu zachowania się każdego z elementów składowych mieszanek w każdym ułamku sekundy procesu, pozwalając na optymalizację całego urządzenia. Takie podejście pozwala na stworzenie mieszalnika dopasowanego do potrzeb, który łączy funkcję transportu i homogenizacji.

clipboard02